Nových 7 divov sveta

 

Nových sedem divov sveta je zoznam 7 objektov, ktoré sú súčasným ekvivalentom starovekých siedmich divov sveta. Je výsledkom celosvetového hlasovania zorganizovaného švajčiarskou spoločnosťou New Open World Corporation. Hlasovať sa mohlo cez internet a telefón a bolo možné hlasy kupovať.

Zoznam bol vyhlásený 7. júla 2007 v portugalskom Lisabone.

 

1. Chrámové mesto Chichen Itzá (Mexiko)

Najslávnejšie Mayské chrámové mesto, ktoré bolo politickým a ekonomickým centrom Mayskej civilizácie, ešte aj dnes predstavuje mimoriadne silnú väzbu k architektonickému priestoru a kompozícii. Nachádza sa v strede polostrova Yucatán v Mexiku. Je rozličného zloženia – nachádza sa tu pyramída Kukulkan, svätyňa Chac Mool či veľká sieň z tisícky stĺpov. Pyramída Kukulkan bola posledná a pravdepodobne najväčšia z Mayských svätýň.

 

2. Socha Krista Spasiteľa (Brazília)

Socha Ježiša Krista dosahuje výšku 38 metrov, vypína sa navrchu hory Corcovado, nad mestom Rio de Janeiro. Bola navrhnutá Brazílčanom Heitor da Silva Costa a vytvorená francúzskym sochárom Palom Landowskim. Je jednou z najslávnejších monumentov na svete. Jej konštrukcia trvala 5 rokov,  uvedená bola 12. októbra 1931. Stala sa symbolom mesta a vrelosti Brazílčanov, ktorí prijímajú návštevníkov a hostí s nadšením a otvorenou náručou.

 

3. Veľký čínsky múr (Čína)

Veľký čínsky múr je kolosálny systém opevnenia tiahnúci sa severnou Čínou. Bol postavený, aby spojoval už jestvujúce opevnenia do jednotného obranného systému a lepšie tak zadržiaval nájazdy mongolských kmeňov. Je to najväčší monument aký bol kedy človekom postavený a ako jediný je viditeľný z vesmíru. Veľký čínsky múr sa tiahne v neuveriteľnej dĺžke až 6700 km. Do dnešnej podoby bol dobudovaný za dynastie Ming, v období od konca 15. storočia do začiatku 17. storočia.

 

4. Stratené mesto inkov Machu Picchu (Peru)

Vládca Inkov Pachacuti Yupanqui postavil v 15. storočí mesto na kopci známe ako Machu Picchu (“Starý vrch”). Toto mimoriadne osídlenie sa ukrýva v Andách hlboko v amazonskom pralese nad riekou Urubambou vo výške 2 360 m. n. m. Nachádza sa približne 70 km severne od Cusca. Mesto v horách bolo Inkami opustené, pretože tu vypukli kiahne a po tom, čo Španieli porazili ríšu Inkov, zostalo mesto stratené na viac než tri stáročia. Znovuobjavené bolo v roku 1911 havajským rodákom menom Hiram Bingham.

 

5. Skalné mesto Petra (Jordánsko)

Nachádza sa na okraji Arabskej púšte južne od Mŕtveho mora, blízko Akkabského zálivu, Egyptskej Taby či Izraelského Eliatu. Jordánske skalné mesto, ktoré bolo oslnivým sídlom ahlavným mestom impéria nabatejského kráľa Aresta, bolo vytesané do ružového pieskovca. Obytné miestnosti, hrobky, pokladnice, chrámy, kúpele či podzemné tunely a vodné nádrže - stavitelia vytvárajúci toto mesto boli hotoví kúzelníci! Dokonca sa tu nachádzalo divadlo, vytvorené podľa grécko-rímskeho prototypu, ktoré malo priestor pre 4000 ľudí. V čase rozkvetužilo v meste Petra 20000 až 30000 obyvateľov.

 

6. Rímske Koloseum (Taliansko)

Tento veľkolepý amfiteáter v centre Ríma bol postavený, aby vyjadril priazeň úspešným legionárom a oslavoval slávu Rímskej ríše. Koloseum bolo vysoké 48 metrov, dlhé 189 metrov a široké 156 metrov. Do hľadiska sa zmestilo až 50000 divákov. V súčasnosti sme prostredníctvom filmov a historických kníh podrobne informovaní o krutých bojoch a hrách, ktoré sa konali v tejto aréne – a to všetko pre radosť divákov v obecenstve.

 

7. Mauzóleum Tádžmahal (India)

Obrovské mauzóleum bolo postavené na rozkaz piateho moslimského vládcu Šáhdžahána. Dal ho postaviť na pamiatku svojej najmilovanejšej manželky, ktorá zomrela pri pôrode. Mauzóleum je postavené z bieleho mramoru a hrobka dosahuje výšku 75 metrov. Na jej stavbe pracovalopočas 22 rokov denne 20 000 robotníkov. Povrch mauzólea zdobí kaligrafická výzdoba z čierneho mramoru, polodrahokamy a drahokamy. Výnimočnosť tejto stavby spočíva aj v tom, že farba mauzólea sa mení podľa dopadajúceho svetla. Tádž Mahál je považovaný zanajdokonalejší klenot moslimského umenia v Indii. Vládca bol v dôsledku tohto príkazu uväznený a hovorí sa, že potom sa smel pozerať na Tádž Mahál iba cez okno svojej cely.

 

 

N O V Ý C H    S E D E M    D I V O V    S V E T A    N A    M A P E